• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÇOCUK PSİKOLOGLARI

www.cocukpsikologlari.com

0505 767 58 85

Üyelik Girişi
Site Haritası

Rüşvet ve Yolsuzluk Psikolojisi

                  Rüşvet ve Yolsuzluk psikolojisi

   Kişilerin yolsuzluk yapmasına, yolunu kaybetmesine, doğru yoldan çıkmasına yol açan sosyal, psikolojik, ekonomik faktörler nelerdir? Kimler daha yatkındır? Neden daha yatkındır? Nasıl yapılır? Nasıl önlenir? Bilim insanları, bu ve benzeri soruları çeşitli teorilerle açıklıyor.

   2008 yılında Amerika’da, Wall Street’te başlayıp bütün dünyada ekonomik krize neden olan yolsuzluklar, psikologların, sosyologların, kriminologların, ekonomistlerin bu konuyu yeniden, derinlemesine araştırmasına neden oldu. Kişilerin yolsuzluk yapmasına, yolunu kaybetmesine, doğru yoldan çıkmasına yol açan sosyal, psikolojik, ekonomik faktörler nelerdir? Kimler daha yatkındır? Neden daha yatkındır? Nasıl yapılır? Nasıl önlenir?
Bilim insanları, bu ve benzeri soruları çeşitli teorilerle açıklıyor ve yolsuzluğa neden olan tek bir faktörün olmadığını, kişilik özelliğinin, durumsal, sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerin bazen tek başına bazen de beraber etkili olabileceğini söylüyorlar. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Wall Street yolsuzlukları analiz edilirken, en çok “açgözlülük” kavramı üzerinde duruldu. Bunun yanında dolandırıcılık, hile, yolsuzluk yapan kişilerin bazı ortak özellikleri dikkat çekiyor:

YOLSUZLUK YAPAN KİŞİLERİN ÖZELLİKLERİ

Narsisistik kişilik bozukluğu: Bu kişiler kendilerinin çok önemli olduğuna inanır, “sıradan insanlar”dan daha üstün olduklarını düşünürler. Bu nedenle her şeyi kendilerine hak görürler. Empati yapmakta güçlük yaşarlar. Kişiler arası ilişkileri kendi çıkarları için kullanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf yanlarını kullanırlar.
Antisosyal kişilik bozukluğu: Başkalarının haklarını saymayan, hilekar kişilerdir, defalarca yasalara aykırı davranışlarda bulunurlar. Sürekli yalan söylerler. Yaptıklarından, suçlarından pişmanlık duymazlar. Empati kuramazlar. Başkalarını kendi çıkarları için kolayca manipüle ederler. Sinirli ve saldırgan kişilerdir. Kendi ya da başkalarının güvenliğini umursamazlar. Bir işi sürekli götüremez ve sorumluluk alamazlar.
- Kendinde olmayanı isterler
- Kendi imkanlarıyla alamayacağına sahip olmayı isterler.
- Kendini başkalarıyla kıyaslarlar ve hayat standartlarını kendinden “üstün” gördükleriyle yarışırlar.
- Elindekileri (malını, mülkünü) kaybetme korkusu yaşarlar
- Pozisyonunu (müdürlük, yöneticilik, başkanlık), gücünü, statüsünü kaybetme korkusu yaşarlar.
- Fakirleşirlerse gururlarının kırılacağını düşünürler.
- Başkalarından üstün olma tutkuları vardır.
- Ahlak kuralları, değer yargıları daha esnektir, belirsiz veya değişkendir.
- Aile üyeleri arasında yalan söyleyen, hile yapan, yolsuzluklara karışmış kişiler vardır ve bu onların yolsuzluğu normalleştirmesine neden olur.
- Aşırı hırs, güç ve kontrol takıntıları vardır.
- Eleştirilere açık değildirler, etraflarında sadece kendisini onaylayan kişileri tutarlar.

DOLANDIRICILIĞIN ÜÇ BİLEŞENİ

Sosyolog ve kriminolog Donald Cressey, “Başkalarının Parası” adlı kitabında, kişiyi yolsuzluk yapmaya sürükleyen faktörleri “dolandırıcılık üçgeni” (fraud triangle) adlı teori ile açıklıyor.
Cressey, dolandırıcılığın üç bileşeni olduğunu ve dolandırıcılığın yapılabilmesi için bu üç bileşenin de aynı anda var olması gerektiğini söylüyor. Cressey bu üç unsuru şöyle açıklıyor:
1 Baskı: Kişiyi yolsuzluğa sürükleyen ana faktör. Baskının içeriği kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler, para veya gücünü kaybetme korkusu yaşadığı için kendini baskı altında hisseder. Bu kişiler, ekonomik sıkıntıya düştüğünde veya gücünü kaybetmekle yüz yüze geldiğinde, problemini legal yollarla çözemeyince hile, hırsızlık, yolsuzluk gibi yollara başvurabilir. Bunların arasında çoğunlukla, borçları olan, madde bağımlısı olan veya kumar düşkünlüğü olan kişiler vardır. Bazıları da daha fazla para, güç edinme isteği ve hırsı yüzünden kendini baskı altında hisseder. Örneğin, çevresindekilerin yaşam kalitesi kendisinden daha yüksekse, daha pahalı arabası, evi, kıyafetleri varsa, kendisini onlarla kıyaslayarak baskı altında hissedebilir.
2 Fırsat: Denetimin az olması, kontrol sistemlerinin zayıf olması veya hiç olmaması, cezalandırma sistemlerinin yetersizliği, denetleyenlerin cahilliği, umursamazlığı, dikkatsizliği gibi faktörler, yolsuzluk yapmak isteyen kişi için elverişli bir ortam, fırsat yaratır. Kişi yakalanmayacağını veya yakalansa bile bir şekilde ceza almayacağını, cezadan kendini rahatlıkla kurtarabileceğini düşündüğünde daha kolay hile yapar.
3 Rasyonelleştirme: Bahane bulma, haklı görme... Kişi yolsuzluk, dolandırıcılık yapmak için kendisini motive eden haklı, rasyonel nedenler bulur. Kendini haklı bulma eylemi, sanılanın aksine, eylemden önce ortaya çıkar. Kişi kendisini haklı bulduğunda, yarattığı nedenlere kendini inandırdığında, dolandırıcılık eylemini gerçekleştirmek için psikolojik olarak hazır hisseder ve suçluluk, korku gibi duyguları azalır. 
Dolandırıcıların, hırsızların, hile yapanların şu cümleleri söylediğini duyarsınız: “Herkes yapıyor, ben de yapsam ne olur?”, “Bu para benim zaten hakkım, çok çalışıyorum ve hak ediyorum”, “Onda çok var, birazını alsam bir şey olmaz”, “Kimseye zararım yok”, “Bunu iyi bir şey için yapıyorum”, “Başka seçeneğim yok” vs...

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret228882
iletisim Sorunlari icin arayin 0533 373 8123

Adalar Cocuk Psikologlari, Arnavutköy Cocuk Psikologu, Ataşehir Cocuk Psikologlari, Avcılar Cocuk Psikologlari, Bağcılar Cocuk Pedagogu, Bahçelievler Cocuk Pedagoglari, Bakırköy Cocuk Psikologlari, Başakşehir Cocuk Psikologlari, Bayrampaşa Cocuk Psikologlari, Beşiktaş Cocuk Psikologlari, Beykoz Cocuk Psikologlari, Beylikdüzü Cocuk Psikologlari, Beyoğlu Cocuk Psikologlari, Büyükçekmece Cocuk Psikologlari, Çatalca Cocuk Psikologlari, Çekmeköy Cocuk Psikologlari, Esenler Cocuk Psikologlari, Esenyurt Cocuk Psikologlari, Eyüp Cocuk Psikologlari, Fatih Cocuk Psikologlari, Gaziosmanpaşa Cocuk Psikologlari, Güngören Cocuk Psikologlari, Kadıköy Cocuk Psikologlari, Kağıthane Cocuk Psikologlari, Kartal Cocuk Psikologu, Küçükçekmece Cocuk Psikologlari, Maltepe Cocuk Psikologlari, Pendik Cocuk Psikologlari, Sancaktepe Pedagog, Sarıyer Cocuk Psikologlari, Silivri Cocuk Psikologlari, Sultanbeyli Pedagog, Sultangazi Cocuk Psikologu, Şile Cocuk Psikologu, Şişli Cocuk Psikologlari, Tuzla Cocuk Psikologlari, Ümraniye Cocuk Psikologlari, Üsküdar Pedagog, Zeytinburnu Cocuk Psikologlari, istanbul Pedagoglar

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu
Ergen Psikoloğu