• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÇOCUK PSİKOLOGLARI

www.cocukpsikologlari.com

0505 767 58 85

Üyelik Girişi
Site Haritası

Renkler ve anlamları... Ruhumuza zaman zaman iyi gelen, bazen de içimizi karartan renklerin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

#Renkler ve #anlamları... #Ruhumuza #zaman zaman iyi gelen, #bazen de #içimizi #karartan renklerin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Milyonlarca hücre, renklerin beynimiz tarafından algılanmasını sağlıyor. Erkekler yeşil, deniz mavisi, turuncu ve koyu mor renkleri tercih ederken kadınlar firuze yeşili, açık mavi, pembe gibi açık-uçuk renkleri çocuklar ise mavi, kırmızı, yeşil, sarı ve turuncu gibi canlı renkleri daha çok seviyor. 

Peki, renkler psikolojimizi nasıl etkisi altına alıyor? Uzman Doktor Mehmet Yavuz, renklerin anlamını anlatıyor.

Hangi renk ne anlama geliyor:

Mavi: Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Sinir hastalıkları kliniklerinde kesinlikle mavi renkten özellikle koyu maviden kaçınılmalı, psikologların hasta görüşmelerinde mavi renkli giysiler asla giymemelidir. Doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. 

Kırmızı: Sıcak, ateş, kan, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kırmızı kan basıncını ve solunumu hızlandırır, insanları çabuk karar almaya iter ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Kırmızı, duygusal yoğunluğu artıran bir renktir. Kırmızı kıyafetler insana özgür enerjik bir hareket moduna sokabilir. 

Sarı: Metabolizmayı hızlandırır. Odanın parlak sarıya boyanması, bebeklerin ağlamasına ve erişkinlerin sinirlenmelerine yol açabilir. Ayrıca sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı renkli arka fon pek iyi bir fikir değildir. Beyninizi ve gözlerinizi yorar. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Şakacılığı aydınlığı samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler. Sarı rengi tercih eden kişiler; özgür ve bağımsız olmayı sever, değişkenlikten hoşlanır, çapkın ve şıpsevdi bir yapı gösterebilir.

Yeşil: Gözler için en rahat renktir ve görme gücünü artırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Televizyona çıkmadan önce insanların yeşil renkli odalara alınmaları onların heyecanlarını yatıştırabilir. Yeşil, rengin farklı tonları farklı mesajlar iletir. Koyu yeşil soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade ederken; zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili barışı temsil eder. Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür. 

Siyah: Tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır. Bazıları ise daha zayıf gösterdiği için tercih eder. 

Beyaz: Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. 

Mor: Asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar. 

Kahverengi: Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajlardır. Kahverengi, genelde erkeklerin favori rengidir. 

Pembe: Romantik ve narindir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu müşahede edilmiştir. Pembe renkli bir odada, insan sinirlenmek istese bile başarılı olamaz. Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar. Ancak maalesef pembe rengin teskin edici etkileri bazen kısa süreli olabilir.

#########  #############
#İstanbul #ilçesi #YaşamKoçu #ÖğrenciKoçu
#Aile Ve #Evlilik #Terapisi #Psikologlar #Pedagoglar #Ergen #Psikoloğu #Pedagog,#Psikolog,#Yaşam #Koçu,#Çocuk Psikoloğu #Randevu #Telefonu: 0533 373 81 23 #Adalar, #Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, #Bağcılar, #Bahçelievler, #Bakırköy, #Başakşehir, #Bayrampaşa,#Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, #Çatalca, #Çekmeköy, #Esenler, #Esenyurt, #Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, #Güngören, #Kadıköy, #Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, #Sancaktepe, #Sarıyer, #Silivri, #Sultanbeyli,
#Sultangazi, #Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu

#Adalar Psikolog,#Arnavutköy Psikolog,#Ataşehir Psikolog,#Avcılar Psikolog,#Bağcılar Psikolog,#Bahçelievler Psikolog,#Bakırköy Psikolog, #Başakşehir Psikolog,#Bayrampaşa Psikolog,#Beşiktaş Psikolog,#Beyoğlu Psikolog,#Beylikdüzü Psikolog,#Büyükçekmece Psikolog,#Beykoz Psikolog,#Çatalca Psikolog,#Çekmeköy Psikolog,#Esenler Psikolog,#Esenyurt Psikolog,#Eyüp Psikolog,#Fatih Psikolog, #Gaziosmanpaşa,#Güngören,#Kadıköy,#Kağıthane,#Kartal,#Küçükçekmece, #Maltepe,#Pendik,#Sancaktepe,#Sarıyer,#Silivri,#Sultanbeyli,#Sultangazi,#Şile, #Şişli,#Tuzla,#Ümraniye,#Üsküdar,#Zeytinburnu,#Gebze,#Kocaeli,#izmit

#cocuk #psikiyatrisi,#cocuk #psikiyatristi,#cocuk #psikolojisi,#cocuk #piskologu,#cocuk #pedagogu
"ergen psikiyatrisi"
"ergen psikiyatristi"
"ergen psikolojisi"
"ergen piskologu"
"ergen pedagogu"
"psıkolog nedir"
"en iyi psikolog"
"çocuk psikolog"
"psikolog doktorlar"
"psikolog doktor"
"psikolog danışma"
"psikolog seans ücretleri"
"pendik psikolog"
"psikolog doktoru"
"psikolog ücretleri"
"uzman psikolog"
"bayan psikolog"
"devlet hastanesi psikolog"
"psikolog randevu"
"psikolog beylikdüzü"
"bakırköyde psikolog"
"tavsiye ediyorum psikolog"
"psikolog terapi"
"psikolog testi"
"psikolog bakırköy"
"psikolog tavsiye"
"psikolog danışma hattı"
"psikolog ve psikiyatrist"
"psikolog doktorları"
"istanbul psikolog"
"ucuz psikolog"
"alo psikolog"
"avcılar psikolog"
"onlıne psikolog"
"psikolog doktorlar"
"psikolog istanbul avrupa yakası"
"istanbulda psikolog"
"klinik psikolog"
"psikolog yardım"
"psikolog seans fiyatları"
"üsküdar psikolog"
"psikolog seans ücreti"
"anadolu yakasi psikolog"
"psikolog istanbul"
"psikolog danışmanlık"
"aile danışmanı psikolog"
"psikolog anadolu yakası"

0533 373 81 23Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret158727
iletisim Sorunlari icin arayin 0533 373 8123

Adalar Cocuk Psikologlari, Arnavutköy Cocuk Psikologu, Ataşehir Cocuk Psikologlari, Avcılar Cocuk Psikologlari, Bağcılar Cocuk Pedagogu, Bahçelievler Cocuk Pedagoglari, Bakırköy Cocuk Psikologlari, Başakşehir Cocuk Psikologlari, Bayrampaşa Cocuk Psikologlari, Beşiktaş Cocuk Psikologlari, Beykoz Cocuk Psikologlari, Beylikdüzü Cocuk Psikologlari, Beyoğlu Cocuk Psikologlari, Büyükçekmece Cocuk Psikologlari, Çatalca Cocuk Psikologlari, Çekmeköy Cocuk Psikologlari, Esenler Cocuk Psikologlari, Esenyurt Cocuk Psikologlari, Eyüp Cocuk Psikologlari, Fatih Cocuk Psikologlari, Gaziosmanpaşa Cocuk Psikologlari, Güngören Cocuk Psikologlari, Kadıköy Cocuk Psikologlari, Kağıthane Cocuk Psikologlari, Kartal Cocuk Psikologu, Küçükçekmece Cocuk Psikologlari, Maltepe Cocuk Psikologlari, Pendik Cocuk Psikologlari, Sancaktepe Pedagog, Sarıyer Cocuk Psikologlari, Silivri Cocuk Psikologlari, Sultanbeyli Pedagog, Sultangazi Cocuk Psikologu, Şile Cocuk Psikologu, Şişli Cocuk Psikologlari, Tuzla Cocuk Psikologlari, Ümraniye Cocuk Psikologlari, Üsküdar Pedagog, Zeytinburnu Cocuk Psikologlari, istanbul Pedagoglar

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.54595.5682
Euro6.38556.4111
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 22° 17°
Ergen Psikoloğu