• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÇOCUK PSİKOLOGLARI

www.cocukpsikologlari.com

0505 767 58 85

Üyelik Girişi
Site Haritası

Nasıl Empatik olabiliriz?

EMPATİ OLMADIĞINDA HAYAT NASIL OLUR?

Hiçbir insan her an empatik olamaz. Özellikle kendi duygularımız yoğun olduğunda karşımızdaki kişinin duygularına odaklanabilmek, onu anlamaya çalışmak oldukça zordur. Örneğin, öfke anlarında empati duygusu kaybolur. Öfke anlarında karşımızdaki kişinin ne hissettiğine dair işaretleri algılamak, okumak ve yorumlamak mümkün değildir. Fiziksel sağlığımızla ilgili bir sıkıntımız, ağrı ve acımız, endişemiz olduğu zamanlarda da empatik olmak mümkün değildir. Empati duygusunun hissedilebildiği anlar, rahat, sakin ve olan biteni algılamaya hazır bir ruh halinde olabildiğimiz anlardır.

Bazı insanlarda diğerinden farklı olarak empati duygusu gelişmemiştir. Bu büyük oranda geçmişte anne-bebek ilişkisinde duygu paylaşımındaki eksik ve ihmallere bağlıdır. Empati duygusu gelişmediğinde ilişkide karşıdaki kişinin ne hissettiğine yönelik hassasiyet ortadan kalkar ve bu hassasiyetin yerine umursamazlık geçer. Bu kişiler karşılarındaki kişinin yaşadığı sıkıntının, acının, ağrının ve zararın farkında olamadıklarından karşılarındaki kişiye rahatlıkla fiziksel ve/veya ruhsal acı verebilirler. Bir diğerinin ne hissettiğini anlama becerisi olmadığında, kişi daha soğukkanlı ve acımasız, büyük ihtimalle zarar verici ve indirici olacaktır. Suçlular büyük oranda bu özellikte insanlardır.

Ahlaki yargılar da empati becerimiz üzerine şekillenir. Acı çeken, tehlikede olan, mahrumiyet yaşayan veya zarara maruz kalan insanların sıkıntısını paylaşabilmemiz  empati becerimizin gelişkinliği sayesinde mümkün olur. Ancak bu sayede bir diğerinin acısına ve sıkıntısına ortak olabilir, bu kişilere destek sağlayabiliriz.

0533 373 81 23

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret227632
iletisim Sorunlari icin arayin 0533 373 8123

Adalar Cocuk Psikologlari, Arnavutköy Cocuk Psikologu, Ataşehir Cocuk Psikologlari, Avcılar Cocuk Psikologlari, Bağcılar Cocuk Pedagogu, Bahçelievler Cocuk Pedagoglari, Bakırköy Cocuk Psikologlari, Başakşehir Cocuk Psikologlari, Bayrampaşa Cocuk Psikologlari, Beşiktaş Cocuk Psikologlari, Beykoz Cocuk Psikologlari, Beylikdüzü Cocuk Psikologlari, Beyoğlu Cocuk Psikologlari, Büyükçekmece Cocuk Psikologlari, Çatalca Cocuk Psikologlari, Çekmeköy Cocuk Psikologlari, Esenler Cocuk Psikologlari, Esenyurt Cocuk Psikologlari, Eyüp Cocuk Psikologlari, Fatih Cocuk Psikologlari, Gaziosmanpaşa Cocuk Psikologlari, Güngören Cocuk Psikologlari, Kadıköy Cocuk Psikologlari, Kağıthane Cocuk Psikologlari, Kartal Cocuk Psikologu, Küçükçekmece Cocuk Psikologlari, Maltepe Cocuk Psikologlari, Pendik Cocuk Psikologlari, Sancaktepe Pedagog, Sarıyer Cocuk Psikologlari, Silivri Cocuk Psikologlari, Sultanbeyli Pedagog, Sultangazi Cocuk Psikologu, Şile Cocuk Psikologu, Şişli Cocuk Psikologlari, Tuzla Cocuk Psikologlari, Ümraniye Cocuk Psikologlari, Üsküdar Pedagog, Zeytinburnu Cocuk Psikologlari, istanbul Pedagoglar

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat
Hava Durumu
Ergen Psikoloğu